Jdi na obsah Jdi na menu
 


Moravec 8.2008

Moravec 23.8.2008
 
 
            Letošní letní zájezd našeho klubu byl již tradičně směřován k Petrovi Brožovi do Moravce.
 
            První zastávka se uskutečnila ještě v Brně u Ivy Hažmukové. Z časových důvodů byla tato zastávka jen krátká a po takřka bleskové prohlídce nejzajímavějších rostlin jsme pokračovali k dalším pěstitelům.
 
Následující zastavení bylo ve Stránecké Zhoři poblíž Měřína u p. Říhy. Po milém přijetí s pohledem na místní renesanční zámek ze 16. století unikátního půdorysu (žel, nyní v opravě a ve velmi zchátralém stavu) jsme byli pohoštěni hostitelovou vlastní velmi lahodnou medovinou a pak si mohli prohlédnout pěknou zahradu a citrusový skleník s rostlinami již před lety vysazenými ve volné půdě a v plné plodnosti.
 
U Měřína jsme pak navštívili v obci Chlumek dalšího pěstitele, člena našeho klubu p. Koldu, a při neméně srdečném přijetí měli možnost ochutnat jeho mírně odlišnou, ale rovněž výtečnou medovinu. A pak jsme mohli porovnávat, co se změnilo od naší poslední návštěvy před třemi lety. Opět jsme obdivovali velké a krásně zaplozené citrusy ve volné půdě skleníku, některé z nich už skutečné stromy, pečlivě upravený skleník bez známek škůdců, plodící meruňku s posledními plody venku před skleníkem…
 
Poslední zastávka na cestě do Moravce byla v sousedním Křížanově, kde jsme měli v místní restauraci domluvený společný oběd.
 
A pak už vrchol a cíl zájezdu v Moravci u Petra Broži. Už se opakujeme, ale … zase bylo k obdivování mnoho a mnoho… Nejvíce se od loňska změnila teď již krásně ozeleněná „skalka“ (spíše skalnatý svah) před hesperidiem s impozantní rostlinou ricinu, jukami i ve skalce vysazeným fíkovníkem s nasazenými plody. A krásné pestré květinové ostrůvky v zeleni pečlivě střiženého trávníku, jezírko s rozkvetlými lekníny, rostliny v nádobách s plody, soustava skleníků… Těžko vyjmenovat a na nic nezapomenout… Kromě krásných zážitků jsme si odváželi i rouby pro letní roubování.
 
Celý výlet byl zakončen tam, kde jsme začali – u Ivy Hažmukové s podrobnější prohlídkou rostlin a ochutnávkou zralých fíků přímo z keřů.
           
Tímto všem našim milým hostitelům děkujeme za laskavé a vlídné přijetí a odborné výklady při prohlídkách jejich skleníků a zahrad.