Zpravodaj klubu 2010
ZPRAVODAJ 2010
Klubu pěstitelů citrusových a jiných užitkových tropických a subtropických rostlin v Brně.
Vydává klub citrusářů v Brně pro vnitřní potřebu členů.
Vydáno v prosinci 2009 .
Vážení přátelé,
dovolte mi, abych poděkoval všem členům, kteří se podíleli na činnosti spolku v roce 2009.
Některé akce se podařily, jiné bude nutné změnit.
V měsíci květnu dobře zorganizoval Ivo Novák zájezd na jižní Moravu. Příprava zájezdu byla složitá. Setkávali jsme se s neochotou a telefonickou nedostupností. Navíc nám nepřálo ten den počasí. Navštívili jsme po odborné přednášce dr. Ivo Ondráčka sbírku subtropických a tropických užitkových rostlin v MZLU v Lednici na Moravě. Po obědě nás srdečně přivítal pan Maděryč ve své firmě v Tvrdonicích. Citrusů měl ve své sbírce málo, ale mohli jsme vidět pěknou sbírku bonsají a příklady zajímavých japonských zahrad jak na živo, tak u něj doma v počítači.
Druhý zájezd zorganizovala Dana Dostálová, navštívili jsme vinařství Sádek, kde je zajímavá sbírka léčivých u nás se málo vyskytujících druhů rostlin. Pak nás ochotně přivítal ve svém království Petr Broža. Ve sklenících a na zahradě je možno vidět téměř 500 druhů subtropických a tropických užitkových rostlin, především citrusů. V letošním roce jsme u Petra mohli ochutnat i zajímavé druhy likérů vyrobených z citrusů.
Poděkování patří Milanovi Býčkovi za vydání našeho zpravodaje v r. 2009. Byl jsem upozorněn na některé odborné chyby v článcích a pokusíme se do budoucna v této věci sjednat nápravu. Chci touto cestou vyzvat ty členy, kteří k tomu mají podmínky, aby se nebáli napsat alespoň několik řádků do našeho zpravodaj. Případné chyby rádi opravíme a upravené příspěvky s Vámi odsouhlasíme před vytištěním.
Diskusní klub se konal jednou měsíčně s výjimkou prázdnin. Z organizačních důvodů byl přesunut na 17.00 hod. Diskusnímu klubu předchází schůze výboru. Je nutno poznamenat, že se zlepšila účast členů výboru. Dočasně odešel z rodinných důvodů z výboru Luboš Sitař, jež organizoval pro nás zájezdy. Stále se potýkáme s nepozorností některých členů výboru. Pak je nutno řešit věci telefonicky, což mně stálo v tomto roce zbytečně nemalé finanční prostředky.
Jednu poznámku si neodpustím k diskusnímu klubu. Diskusní klub má sloužit především k výměně odborných zkušeností v oblasti pěstování subtropických a tropických užitkových rostlin.
Členské schůze se konaly opět u sv. Anny v prostorách nad vrátnicí. Takže to máme blíže a prostory jsou dle mého názoru lepší. Střídali jsme odborné přednášky, které měly dobrou úroveň, s diskusním fórem.
Na jaře se konalo v prostorách SVČ Lužánky roubování citrusů . Účast byla menší než jsme očekávali, ale i tak to splnilo svůj účel. Podnože donesené k roubování byly ovšem v mnoha případech ve špatném stavu. Některé jsme odmítli roubovat. Roubování se zúčastnilo zhruba třicet lidí.
Velmi pěkná je naše výstava, kterou navštěvuje každoročně 500 návštěvníků. Snahou výboru je dosáhnout dvojnásobného počtu. Klíč je v propagaci a podnikáme v této věci další kroky. Organizace se ujal Ludovít Pekař a nutno říci, že dobře. Zlepšilo se pojmenování rostlin. U nádob je ale co zlepšovat.
Závěrem přeji všem členům i ostatním pěstitelům hodně zdraví v Novém roce a hodně pěstitelských úspěchů..
Jiří Trávníček (předseda klubu)
Puklice
Jiří Trávníček
Mezi nejnebezpečnější škůdce, napadající citrusy patří puklice oranžovníková (Coccus hesperidum). Příbuzné druhy puklic z rodu Saissetia napadají jiné druhy subtropických užitkových rostlin.
Puklice vytváří především na listech a stoncích hrbolky oranžovohnědé až hnědé barvy. Vylučuje medovici, která se stává živnou půdou pro saprofytické houby označované černě.
Černě přímo neškodí rostlinám, ale vytváří na těchto výpotcích černé povlaky jež hyzdí rostliny. Samotný škůdce je ukryt pod zbytnělou pokožkou, která ho chrání proti chemickým i jiným vlivům. Puklice se vyskytuje hlavně na listech a stoncích.
Výskyt puklice se u rostlin projevuje hlavně žloutnutím a opadáváním listů. Napadené rostliny postupně chřadnou a odumírají. Škůdce má několik generací do roka a může tak v krátké době zamořit celou sbírku.
Puklici ničí i slabý mráz tj.- 2 až -3ºC. Napadené rostliny nechám při letnění dva až tři dny při těchto teplotách. Důležité je postupné přivykání na nízké teploty. Je také potřeba vědět, které druhy a odrůdy citrusů či jiných subtropických rostlin tuto teplotu snesou.
Nezbytná je ovšem prevence. Každou nově přinesenou rostlinu, roub či řízek musíme pečlivě prohlédnout a nalezené škůdce rozdrtíme nebo potřeme vatičkou namočenou v lihu. Je dobré vyzkoušet potření lihem několik dní dopředu, abychom se ujistili, že nedojde k popálení.
Všechny nové rostliny je nutno držet nejméně jeden měsíc v izolaci a opakovaně prohlížet.
Na puklici byla vyzkoušena i biologická ochrana s kterou nemám ale osobní zkušenost. Podle informací od pěstitelů jsou v oblasti použití australského slunéčka výsledky slabé.
Výskyt puklice lze omezit a v případě menšího počtu rostlin je i vyhubit pomocí roztoku mýdla a stolního oleje. Příprava roztoku je jednoduchá. Uvedeme do varu 1l vody, přidáme a rozmícháme1 kávovou lžičku stolního oleje. Po zchladnutí přidáme 1 kávovou lžičku tekutého mýdla a opět rozmícháme. Roztok nalijeme do rosičky a postříkáme celou nadzemní část rostlin. Za dva až tři dny rostliny postříkáme čistou vodou, abychom odstranili postřik. Tento postřik můžeme dělat jen několikrát do roka. Olej totiž ucpává póry a může dojít k žloutnutí listů i k odumření rostliny, jak už se mi několikrát stalo.
Doporučovány jsou i přípravky na bázi minerálních olejů. Na trhu se objevují nejčastěji výrobky pod názvem Frutapon nebo Perfektplant ad. Používání ve větších sbírkách je nereálná. cena je vysoká a účinek nejistý. Tyto přípravky lze doporučit, pokud máme několik menších rostlin.
Puklice jsou hodně odolné proti chemickým přípravkům. nejvíce se mi osvědčil Puklistop, což je výrobek složený ze třech přípravků (Applaud, Brek Thru, Talstar), hubící široké spektrum škůdců. Na druhé místo podle vlastních zkušeností bych zařadil přípravek Applaud.
Velmi malou účinnost má Mospilan. I po deseti postřicích jsem nacházel živé jedince.
Velmi důležité je dodržet koncentraci naředěného postřiku. Postřiky bývají nejúčinnější na jaře, v době kdy se objeví pohyblivá stadia. Na místě je při použití chemických přípravků zvýšená opatrnost a skladování mimo dosah dětí. O tom ale až příště.
Jak na červce
Jaroslav Honc
S laskavým svolením autora nám bylo umožněno použít a upravit článek našich přátel - pěstitelů sukulentů (upřesňujeme pro internetově dostupné zájemce – http: // www.sukulenty.cz, Jaroslav Honc, který má internetovou adresu honc@sukulent.cz )
Červci , vlnatky a kořenovci jsou potvory, které trápí jak sukulentáře, tak i nás citrusáře a bez rozdílu oboru pěstování s nimi vedeme tvrdý boj. Nejčastější červci (coccoidea), kteří jsou podřádem hmyzu s nedokonalou proměnou – nejvíce škodlivých druhů je pak z čeledi štítenkovitých, puklicovitých a červcovitých. Jak s nimi lze bojovat? Na to je nutné umět najít a znát jejich životní zvyky a ty v následujícím boji využít. Všechny výše uvedené potvory žijí téměř podobně, stejně se chrání před vodou a tudíž i před našim chemickým úderem a na všechny musíme použít stejnou fintu, pokud je nechceme krmit našimi kytičkami a rostlinami. Všemi třemi, výše uvedenými názvy se rozumí tlustě červovitý tvoreček délky 1 –
Červovití mají měkké, obrvené tělo, kryté voskovitými výpotky, štítěnkovití mají tělo kryté voskovitým štítkem, který lze odloupnout, a puklicovití mají štítek pevně srostlý s měkkým tělem. Jakmile červec najde vhodné místo pro svůj, nám tak odporný parazitický život, přisaje se k rostlině (nejčastěji v kořenech) a vybuduje téměř dokonalou protichemickou barieru. Ta je tvořena jednak voskovým povlakem na chitinové pokožce a jednak hustou vatičkou z vlákna, které velmi dobře odpuzuje vodu a tím pádem i námi namíchané hubící směsi s jedy a tak jsou již v tomto stadiu proti našim zásahům podstatně odolnější.
Kde se červcům dobře daří a co jim vadí? Červcům bohužel výborně vyhovují podmínky za kterých se daří našim rostlinám. Šmakuje jim sucho a alespoň po část roku teplo.No a k tomu jim stačí již jen nějaké to žrádlo v podobě našich rostlinných miláčků. Červcům vadí trvalejší mokro, zejména ve spojení s chladem.Také červcům vadí a to převelice mnozí hmyzí predátoři, kteří si na nich s chutí smlsnou .Proto je moc dobré, máme-li možnost naše rostliny letnit - vynést z bytů, otevřít dokořán skleníky a zimní zahrady. Jedině tak se k nim dostanou ve větší míře různé druhy hmyzích predátorů.
Červci žijí především na kořenech a teprve, když je v kořenech přečervcováno, začnou lézt nahoru a začnou sát na rostlině nad zemí. Usazují se především v paždích listů, kde se prozradí svojí ochranou a to bílým chomáčkem jemné vatičky cca
Platí nepsané pravidlo, že dynamika množení hmyzu je závislá na zvýšení teploty v prostředí jejich množení (minimum pod
Jak na červce ?
Jedině brutální chemie má šanci na úspěch!
Jemná chemie – hypermanganový slabě růžový roztok na desinfekci půdy a potěr rostlin v místě výskytu hmyzu nebo výluh z cigaretových špačků a zase aplikovat vrchem i spodem. Nikotin jako rostlinný alkaloid rostlinám neuškodí a hmyz se podusí ochrnutím dýchacích center. Také se doporučuje potírání napadených míst zředěným lihovým roztokem nebo přípravkem SAVEL.
Tvrdší chemie - MOSPILAN 20, který je pro lidi méně jedovatý, je dostupný Puklistop Aplaud 25WP, Diazinon, výběhový již nevyráběný a nedistribuovaný, který se dá sehnat ze starých zásob u zemědělských podniků. Názvy a pohříchu i ceny přípravků se neustále mění.
Při aplikování chemie jsou důležité a podstatné dvě věci:
1. Do roztoku dle návodu přidejte pár kapek smáčedla na
Namíchaný roztok využijte maximálně – rostlinu polejte, postříkejte i zespodu na list a hlavně i podlijte! Postřik na spodní stranu listů je účinnější, když navíc přidáte 0,5 –
Většina neúspěšných zásahů proti červcům byla neúspěšná jen proto, že nebyl prolit kořenový systém jedovatým roztokem.
Většinou je nutné vybíjet červce při jarním oteplení v širším okruhu kolem zasažených rostlin optimálně ve třech vlnách po týdnu .
Nejúčinnější proti červci je prevence a tou je vždy dlouhodobější karanténa nových získaných rostlin. Zvláště nebezpečné jsou rostliny z velkých obchodů, kam dodává mnoho dodavatelů. Mnohé rostliny jsou hmyzem doslova zavšivené.
Díky brutálnímu jedování se k nám dostávají otrlé a odolné kmeny, které si po našem jedování jen chvíli zatancují a zazpívají, případně v příjemném opojení se pak vrhnou na výrobu dalších generací super odolných červců.
Skleníkové pěstování vinné révy
Skleníkovou vinnou révu pěstujeme v nevytápěných sklenících a fóliovnících na severní straně nebo v hřebenu skleníku aby bylo umožněno pěstování dalších rostlin pod nimi. Vlivem skleníkového efektu máme prodlouženou dobu vegetace. Pro studené skleníky bez topení jsou vhodné středně ranné až pozdní odrůdy a v temperovaných či vytápěných sklenících můžeme mít i pozdní kultivary.
Odrůda Kardinál – je nejčastěji pěstovanou skleníkovou révou. Jednak vhodně přistiňuje, navíc dobře a bujně roste. Mrazuvzdorná snese i poklesy teplot k
Odrůdy Vitra a Pola jsou české odrůdy z Polešovic, mají velký hrozen s velkými a kulatými červeno modrými bobulemi a jsou ranné a plodné.
Odrůda Royal, která má velký hrozen s modrými bobulemi. Je to středně pozdní, plodná odrůda.
Odrůda Romulus je bezsemenná bílá odrůda s menšími, kulatými velmi sladkými bobulemi se střední plodností .
Jalovenskij ustojčivyj je mezidruhový velmi odolný a plodný pozdní hybrid s velkým hroznem a s oválnými bobulemi.
Arkadia (Nastja) je velmi atraktivní hrozen s obrovskými bobulemi. Jedná se o rannou a středně plodící odrůdu.
Další rozšířené odrůdy jsou Gros Colman, Italia, Viktoria, Donské ranné a řada dalších.
RAJČENKA (Cyphomandra betacea)
Patří do čeledi lilkovitých (Solanaceae ).Původně pochází z vysokohorských oblastí And Jižní Ameriky z nadmořských výšek mezi
Roste jako keř nebo stromek s výškou až do 5metrů.Růst je relativně rychlý. Množí se dobře semeny ale vhodnější jsou řízkovanci protože pak plodí již v prvním roce po zakořenění. Jedná se o vytrvalou bylinu s velkými srdčitými listy, které jsou tmavě zelené, plstnaté se špičkou. Při narušení neobyčejně křehké konstrukce listů,řapíků,stonků plodů nepříjemně páchnou . Čepele listů dosahují velikosti 30 x
Květy jsou typicky lilkovité (podobné bramborům ) jsou pětiplátečné. Kvetou ve shlucích na dlouhé stopce,mají narůžovělou barvu,jsou vonné,2-
Podle odrůd jsou u nás nejčastější ty, které mají červené plody, rostliny se žlutými plody jsou vzácné. Oranžová,rajčatově nebo purpurově zbarvená a často tmavě pruhovaná slupka je tenká, pevná, hladká, lesklá a hlavně trpká a hlavně nechutná pro svůj obsah tříslovin . Plody jsou mnohosemenné bobule.
Velikost plodů až do velikosti malého slepičího vajíčka zašpičatělého na obou koncích .
Při konzumaci rozříznete plod po délce a pak se dužnina vybere lžičkou i se semeny v rosolovitém obalu. Pak podle chuti se může ještě ochutit cukrem nebo pár kapkami citronové šťávy nebo šlehačkou.Semena jsou velice malá , černé barvy a při konzumaci je téměř necítíte.Dobře vyzrálé plody jsou jemně nakyslé s dobrou chutí směsi černého rybízu , jahod a ananasem .
Jediná nevýhoda a to veliká je , že na rajčenku vám naleze veškerý hmyz ze širokého okolí .Takže najednou máte dostatek mšicí , molic a červců.A pokud je nejprve mechanicky a potom proudem vody a pak chemicky nezačnete hubit , tak vám hmyz rajčenku i přes její značnou životní energii zlikviduje nebo alespoň zlikviduje plody .
Z našich řad byl nejúspěšnější pěstitel rajčenky zesnulý přítel Alois Dobeš,který měl na jedné rostlině tolik plodů , že kromě konzumace přebytky byly zdrojem domácí výrobě marmelád a šťáv výborné kvality .
BOUGANVILEA
Je popínavý zdobný keř,původem z Brazilie. Právem ji lze považovat za jednu z nejkrásnějších kvetoucích rostlin.¨Jako okrasná venkovní rostlina se vyskytuje ve všech tropických a subtropických částech světa. Protože není mrazuvzdorná tak nám nezbývá nic jiného nežli ji pěstovat v hrnkové kultuře. Stanoviště buďto trvale u okna v bytě nebo jako přenosná zeleň, která se vynáší ven na balkony , terasy a zahrady.
Rostliny, které jsou ve volné přírodě na přímém slunc i jsou na tom lépe nežli rostliny za okny a tak více a déle kvetou a navíc mají sytější barvy .
Bouganvillea roste lianovitě a tak ji lze snadno tvarovat vhodně cíleným zaštipováním a řezem. Pěstovat ji lze různými způsoby, a to jako keřík, stromek nebo i jako převislou balkonovou rostlinu .
Větvičky zkracujeme buď koncem zimy , ještě před rašením ,nebo po odkvětu v průběhu vegetace a to na 4 – 6 oček .Rostliny dobře rostou v propustném rašelinovém , humózním substrátu.
Přesazování se dělá buďto brzy z jara a nebo v průběhu vegetace dle potřeby. Po dobu letní vegetace vydatně zaléváme a přihnojujeme .No a jak se blíží podzim tak zálivku i hnojení začneme omezovat .
Při poklesu venkovních teplot pod +10° ještě před příchodem podzimních mrazíků musíme bouganviley přenést domů nebo na chodby či do zimních zahrad či skleníků. Na přezimování jsou vhodná stanoviště kde teplota není vyšší
Zkušenosti přítele citrusáře Karla Urbana
Ve snaze o zachování původního genofondu citrusových rostlin navázala přítelkyně Iva Hažmuková s pomocí Petra Broži písemný kontakt s přítelem panem Karlem Urbanem, žijícím nestorem československých citrusářů. Výsledkem této korespondence byla návštěva př. Urbana v Korýtkách na Manětínsku, kterou jsme uskutečnili ve složení Iva a Jaroslav Hažmukovi, Jiří Trávníček a Milan Býček v sobotu 3.října 2009. Cestou jsme nejdříve navštívili výstavu pražských citrusářů v Botanické zahradě Na Slupi a pak strávili krásné odpoledne ve skleníku i na zahradě př. Urbana. Od něj jsme ještě navštívili tři další tři úspěšné plzeňské citrusáře a jejich skleníky – př. Rajšla, př. Slavíka a z internetového fóra přítele Václava. Spolupráce z dob bývalé federace, v minulých letech přerušená, tak nyní byla opět navázána.
Tato návštěva byla pro nás i náš klub velmi přínosná nejen získaným genofondovým materiálem starých, před mnoha lety k nám dovezených odrůd, ale i cennými radami.
Se svolením přítele Urbana jsme využili jeho rad, předaných ústně při návštěvě, ale i v jeho dopisech, pro širší veřejnost pěstitelů citrusů a tímto Vám alespoň malou část z nich zprostředkovaně předáváme.
Jedním z prvních plodících citrusů u nás byl C. taitensis – Otaheite, z dovozu kolem roku 1950. Měl jej známý zahradník pan Rada z Plzně. Ten pěstoval cibuloviny, růže, orchideje a ostatní pro trh určené rostliny. Jeho C taitensis se dobře a bezproblémově pěstoval v bytě, přes zakrslý růst měl .pěkné a dosti velké plody, i když mdlé, nevýrazné chuti, bez cukru a kyselin. (Na Taiwanu je tento citrus tradiční vánoční či novoroční rostlinou. Dává se mezi rodinami jako dárek a pak se rodiny předhánějí, kdo bude mít na co nejmenší rostlině co nejvíce plodů.) Právě tímto citrusem po namnožení př. Urban začínal. Pak sháněl další, jiné druhy citrusů a rozšiřoval svou sbírku. Pěstoval, experimentoval, zkoušel… Třeba C. ichagensis - mrazuvzdorný, s velmi kyselými plody, používaný na severu Číny jako podnož pro mandariny (zkřížil ho s Otaheite pro vytvoření univerzální podnože – SP), tropický C. hystrix (s hodně kyselými plody a listy používanými při vaření jako koření pod maso) a další exotické citrusy.
Začal podnikat cesty za citrusy, z nichž dovážel nové odrůdy. Ze SSSR, z Kuby, Chorvatska… Zajímavou zkušenost s tvorbou nových odrůd udělal v Soči, kde pěstovali citrusy na tak zvaných stromech Družby. Ty stromy byly asi 4, obehnané skleněným plotem (aby nedošly k úhoně krádežemi) a na každém z nich bylo naroubováno okolo 50 druhů z roubů, dovezených návštěvami. I přítel Urban tam má jmenovku se svým roubem. Tím, že je na jednom stromě spolu tolik druhů, dochází cirkulací mízy stromem k míchání genů a občas tak z pupenů vyroste něco nového.
U citrusů mohou vznikat mutace plodů, listů i dřeva. O novou, mutantní odrůdu ale jde jen tehdy, když změny jsou trvalé, na celé rostlině z takového výhonu, a přenosné na jinou podnož a to opakovaně.
Př. Urban radí: Na plantážích kolem Černého moře, kde byly mandariny unshiu pěstovány na trifoliátách, každoročně přisypávali ke každému stromu tolik kg rašeliny, kolik let byl strom starý. Přes rašelinový mulč pak zavlažovali. Zajišťovali tím příznivou půdní reakci i mulčování půdy.
Nejlepší či pro naše citrusy svým složením nejvhodnější je dle př. Urbana rašelina ze Soběslavi. Rašelinu lze případně nahradit jehličnatou hrabankou. Může být borová nebo modřínová i z jiných jehličnanů, pouze s výjimkou smrkové. Ta se př. Urbanovi neosvědčila. Pokud chceme přisypat ke stromům (zejména ve volné půdě) na povrch zeminy hnojivo, (např. sušený kravěnec, Býčkovo hnojivo apod.), př. Urban radí je rozprostřít na upravený povrch zeminy a překrýt čerstvou vrstvou rašeliny.
Přítel Urban, kromě získávání vlastních zkušeností s pěstováním citrusů, vždy věnoval a ještě i dnes věnuje mnoho času studiu odborné literatury. Nyní svůj zájem zaměřuje na chorvatskou literaturu a zkušenosti prof. Bakariče s pěstováním citrusů (především mandarín unshiu) v Chorvatsku a Dalmácii. Do tamních školek byly ve 2. polovině minulého století přiváženy citrusy z Gruzie, Korsiky a Itálie a dovoz stále nových odrůd neskončil ani do dnešních dnů. Z Chorvatska pak byly mnohé z těchto odrůd opakovaně dovezeny k nám a u nás dále úspěšně pěstovány.
Mandariny unshiu jsou zatříděny do skupin dle doby dozrávání (tj. od květu ke zralému plodu) :
GOKU WASE = superranné 120 až 140 dnů
WASE = ranné 140 až 160 dnů
FUTSU = polorané 170 dnů
OWARI = pozdní 190 dnů
V Chorvatsku se pěstované odrůdy zařazují do výše uvedených skupin následovně:
Superranné……Kitaguti goku wase, Gashimoto goku wase, Miyamoto goku wase, Wakayama goku wase, Chahara goku wase …..
Ranné………….Iguči wase, Ichimaru wase, Iekan wase, Okitsu wase, Kawano wase, Iseki wase, Miyagawa wase, Okitsu wase, Aoe wase, Miho wase, Tiahara wase ….
Poloranné…… Matsuyama wase, Tanikawa wase, Nagahashi wase, Zorana wase, Wase SRA 9,
Oiwa No 5, Wase SRA 109, Iomikan wase (tangor), Ueno wase, Hassaku wase (tangor), Nankan No20 …
Pozdní………Yonezawa, Mukoyama, Sigeta, Sugiyama, Tomono, Hayashi, Ishikawa, Aoshima, Saigon 12, Saigon 29, Owari SRA 9, Owari SRA 14, Owari SRA 145, Owari SRA 253 …….
Kromě těchto odrůd existují po celé Dalmacii staré druhy citrusů (většinou bez názvů), které si dovezli námořníci ze svých cest z jiných zemí. Podle prof. Bakariče je nejvhodnější odrůdou pro oblast Dalmacie Unshiu Kawano wase a proto se nejvíce vyskytuje v nových výsadbách. Nejvíce používanou podnoží je Poncirus trifoliata. Mandariny Unshiu na ní rostou spíše zakrsle, hodně kvetou a udrží i více plodů. Na jiných podnožích rostou bujněji, ale méně kvetou a mají nižší výnosy.
Pro cestovatelsky založené citrusáře nám přítel Urban předal pro návštěvníky jihu Chorvatska adresy pěstitelských stanic :
Brzojavi „Neretva“ Opuzen export, import, který nabízí :
Goku wase : Wakayama a Chamara (Chahara)
Wase : 0kitsu, Miho, Kawano, Wase SRA
Futsu : Kuno, Seto, Aoshima, Silverhil, Tamikawa
Ze skupin Clementin : Clementine SRA 63 a 64, Fairchild SRA 30, Carvalhais SRA 3, 23, 30 .
Podnože : Poncirus trifoliata, Poncirus Rubidoux, Poncirus trifoliata Boufarik
Citranže Troyer a Carrizo, C. volkameriana a C. junos
Dále nabízejí pomerančovníky, grapefruity, citroníky a jiné, které jsou již v našem sortimentu.
Dalším centrem je Stanice jižních kultur v Dubrovníku na ulici Marca Majoriče č.4 s pobočkami v Čibači, Brasečine a Lapadu.
Petr Broža ještě upřesnil další školky: fy Bjeliš d.o.o Opuzen, Mandarinska24, d-PP Opuzen International d.o.o., A. Stareviča 46, e-MBM d.o.o. Metkovic a e-MBM d.o.o.Lučko,Dolenica bb.
Přiteli Urbanovi nyní na počátku listopadu 2009 uzrály plody na mandarinách Sláva Vavilova, Kodorskij, Ueno, Clauselina, Aurelia, Ichimaru, Skorospelyj č. 14, Červená turecká, Mičurinec, Iveria, Kolchidskij a další. Přesto konstatuje, že letošní rok je z hlediska pěstování podivný a mimořádně špatný a i když se to nezdá, očekává moc ošklivou zimu. Skleník již si na ni pečlivě zazimoval.
Spojení na přítele Urbana je v současnosti pouze písemně, výjimečně pomocí internetu přes jeho synovce p. ing. Vlastimila Červenky s adresou VI.C.secret@seznam.cz
Závěrem chceme poděkovat příteli Karlu Urbanovi za laskavé přijetí i za rady, které jsou podloženy více jak padesátiletou praxí a experimenty.
Hnědá hniloba – gumóza
Sojka Jaroslav
Tuto houbovou chorobu způsobuje Phytophtora citrophtora (Smith et Smith), Leonian nebo jiné druhy Phytophora sp., např. P. citricola. Z citrusů jsou nejvíce napadány citroníky, pomerančovníky, cedráty a citranže. Mezi tolerantní druhy patří bigarádie, kumkvat a Severinia buxifolia.
Příznaky: Houba napadá kmen blízko nad zemí a kořeny. Prvním příznakem je tvorba gumovitých kapiček na kůře kmínku. Po seříznutí kůry lze pozorovat ostré ohraničení zdravé a nemocné tkáně. Na listech je patrné žluté zbarvení pletiv. Později listy opadávají a větve usychají. Nové výhonky jsou krátké a plody drobné. Při silné infekci kořenů a kmene většinou dochází k odumření celé rostliny.
Phytophora citrophora napadá stromy na jaře a na podzim, zatím co P. parasitica během léta.
Ochrana : Silně napadené a odumřelé stromy je nutno zničit a půdu desinfikovat 2% formalinem nebo jinými přípravky vhodnými pro desinfekci půdy. U slabě napadených rostlin lze použít k zálivce systémové fungicidy ( Ridomil plus, Previcur-N a Aliete v koncentraci
Nejúčinnější metodou ochrany je použít rezistentní podnož, kterou roubujeme
Významná výročí členů klubu v roce 2010
1. Josef Konupčík 05. 01. 1925 85 let
2. Ludmila Kalousková 30. 01. 1955 55 let
3. Miroslava Fidrmucová 21. 02. 1940 70 let
4. Josef Rotter 25. 02. 1950 60 let
5. Miloslava Faltýsová 14. 03. 1935 75 let
6. Miroslav Říha 24. 03. 1960 50 let
7. Bohumil Bartoň 27. 04. 1935 75 let
8. Helena Zámišová 04. 05. 1930 80 let
9. Jan Urbánek 16. 05. 1940 70 let
10. Jaroslava Dobrovolná 24. 05. 1940 70 let
11. Jaroslav Mildner 02. 06. 1940 70 let
12. František Brázda 29. 06. 1935 75 let
13. Stanislav Piller 26. 07. 1945 65 let
14. Dana Šmerdová 04. 08. 1945 65 let
15. Josef Kolda 05. 08. 1930 80 let
16. Zdenka Kolegarová 13. 11. 1945 65 let
17. František Schaumann 06. 12. 1930 80 let
18. Josef Weinzettel 26. 12. 1920 90 let
PROGRAM NA ROK 2010
Diskuzní klub: 11.1. , 1.2. , 1.3. , 12.4. , 3.5. , 7.6. , 6.9. , 4.10. , 1.11. , 6.12.
vždy v 17 – 18 hod. (vždy ve Středisku volného času-Lužánky)
Členská schůze : 6.2. , 17.4. , 12.6. , 9.10. , 11.12. v 9,00 hod v klauzuře u Sv. Anny
Roubování: 25.03.2010 (čtvrtek) v SVČ Lužánky , skleník č. 2 v 15-17 hodin.
Redakce Zpravodaje: Býček Milan Chaloupkova 15, 61200 Brno, mobil 723624511
V Brně prosinec 2009