Jdi na obsah Jdi na menu
 


zPRAVODAJ 2025

ZPRAVODAJ 2025

Spolek CITRUSÁŘI BRNO

 

Vážení přátelé,

Dovolte mi, abych vás informoval o činnosti našeho spolku v uplynulém roce 2024 a seznámil vás s programem na další rok. Děkuji Blance Čejkové za vydání tohoto Zpravodaje.

Na výborových schůzích jsme připravovali program na další období. V březnu se uskutečnilo roubování v prostorách Střediska volného času – Lužánky. Programu se zúčastnilo 40 návštěvníků.

Na pěti členských schůzích jsme si vyměnili zkušenosti a shlédli zajímavé přednášky. Velmi zajímavá byla přednáška o pěstování fíkovníků v našich podmínkách. Zajímavá byla také přednáška o pěstování kávovníků a bobulovin. Většinou přednášky doplňovala panelová diskuze.

Velmi zdařilou akcí byla výstava citrusů, konaná ve spolupráci s Botanickou zahradou v Brně. Výstavu navštívilo 880 platících návštěvníků a vystaveno 150 exponátů. Výstava se líbila a obešla se bez problémů. Od botanické zahrady jsme obdrželi část vstupného ve výši 40 procent.

Pod vedením Jaroslava Veselého a Honzy Maronczaka jsme navštívili zahrady ve Vídni v Schönbrunnu a dvě zahradnictví Starkl a Praskac v Tullnu. Na členské schůzi konané dne 13.2 bylo odsouhlaseno, že členové kteří pomáhali s instalací a chodem výstavy, nebudou platit za zájezd a ostatní účastníci budou mít slevu. Zájezd byl připraven po všech stránkách profesionálně.

Děkuji všem, kteří se zúčastnili přípravy a provedení všech akcí a přeji vám všem pevné zdraví a hodně štěstí v Novém roce

 

Jiří Trávníček (předseda spolku)

 

Citrusy Dálného východu

 

Citrusy se podobně jako řada dalších kulturních rostlin objevily v několika oblastech Starého i Nového světa. Většina z nich má svůj původ v jihovýchodní Asii – Čína, Indočína, Indonésie, Malajsie, Filipíny, Indie a druhotně (šlechtěním) i Japonsko.

První citrusy z Dálného východu se k nám dostaly již v první polovině 70. let 20. století – tehdy byly zaslány z Japonska rouby 6 odrůd citrusů do ITSZ (Institut tropického a subtropického zemědělství) v Praze-Suchdole. V Institutu byly rozočkovány na podnože poncirus trifoliata a následně předány ke zkušebnímu pěstování jednomu ze zakladatelů citrusářství u nás Karlovi Buďárkovi. Rouby byly označeny pracovními kódovými názvy Japonsko 1 – 6 s utajením skutečných odrůd.  Rostliny velice dobře prosperovaly, brzy a bohatě plodily, tak se záhy  rozšířily do mnoha dalších sbírek. Později byly odtajněny skutečné názvy odrůd. Jednalo se o mandariny unshiu skupiny wase (velmi rané) Okitsu /Japonsko 1), Matsuyama (Japonsko 2), Miyagawa (Japonsko 3) a Miho (Japonsko 4), C. sulcata - příbuzný bigaradii (Japonsko 5) a C. sunki – sunkat (Japonsko 6). Zejména všechny čtyři odrůdy mandarin unshiu v našich sbírkách zdomácněly a dodnes jsou pro své kvality v našem pěstování velmi oblíbené. Obohatily náš tehdejší sortiment citrusů ze zemí černomořské a kavkazské oblasti a obrátily pozornost našich pěstitelů i k dalším citrusovým centrům východní Asie.

U většiny zde vzniklých citrusů nejsou známy jejich plané formy. Z nejvýznamnějších druhů má zde svůj původ C. sinensis (L.) OSB.– pomerančovník, C. medica (L.) – cedrát (vznikly v jižní Číně nebo v Indii), C. limonia OSBECK – rangpur (původ Indie), C. junos SIEB. Ex TAN. – jutzu, C. ichangensis SWING. – ičangkan,(oba původ v Číně), C. reticulata BLANCO – mandarinka obecmá (vznik pravděpodobně na Filipínách), C. unshiu – mandarina unshiu (Čína, Japonsko), C. grandis (L.) OSB. – šedok, C. aurantium (L.) – bigaradie, hořký pomeranč (původ jihovýchodní Asie), C. aurantifolia (CHR.) SWING. – kyselý lajm (pochází z Malajsie), C nobilis LOUR – mandarina King (Siam), C. limon (L.) BURM.f. – citroník (původ v oblasti Himaláje) či citrusům blízce příbuzné rody Poncirus trifoliata – roste planě v severní Číně, Fortunella margarita (LOUR.) SWING. – oválný kumkvat, (pochází z JZ Číny) a Fortunella japonica (THUNB.) SWING. -  kulatý kumkvat (vznikl v Japonsku).

Zástupci výše uvedených rodů a taxonů jsou i v našich sbírkách a některé z nich jsme představili na letošní výstavě.

Iva Hažmuková

 

Program na r. 2025:

Výborové schůze:  6.1., 3.2., 3.3., 7.4., 5.5., 2.6., 1.9., 6.10.,3.11.,1.12.2025 ve Středisku volného času – Lužánky v 17.00 - 18.00 hod

Členské schůze: 8.2., 12.4., 7.6., 11.10., 6.12. 2025 FN u Svaté Anny v  klauzuře v 9.00 – 11.00 hod

 

Roubování citrusů: 28.3.2025 13.00 – 17.00 hod. ve skleníku Středisku volného času – Lužánky

Výstava v botanické zahradě: 15. - 19.10.2025

 

Členský příspěvek 200 Kč můžete platit přes následující QR platbu na účet 2052067329/0800,  do Zprávy pro příjemce vepište své jméno a rok, za který platíte.

 

 

 

 

 

Významná výročí členů klubu v roce 2025

 

Fridrich Josef             85 let

Urbánek Jan                85 let

Piller Stanislav           80 let

Prát Roman                 55 let

 

Výbor spolku – stav k 1.12.2024:

Předseda: Ing. Jiří Trávníček

Místopředseda: Jan Marunczak

Členové: Dana Šmerdová, Ing, Iva Hažmuková, Antonín Vrána, Stanislav Piller, Blanka Čejková, Roman Prát.

 

Odkaz na WWW  fotografií z výstavy v BZ 2024:

 https://citrusari-brno.estranky.cz/fotoalbum/vystava-citrusu-v-bz-brno-2024/

WWW stránky spolku: http://citrusari-brno.estranky.cz/