Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podnože-jaké by měly být. Příprava na roubování zdárný výsledek

22. 7. 2010

 

Podnože-jaké by měly být.  Příprava na roubování zdárný výsledek
 
Autor: Lubomír Sítař
.
     Proč citrusy štěpujeme - roubujeme, očkujeme, kroužkujeme - popřípadě řízkujeme? Důvodem je skutečnost, že štěpované citrusy si zachovávají vlastnosti matečné rostliny i když někdy přebírají negativní ale i pozitivní  vlastnosti podnože. Semenáče naopak jsou sázkou do loterie, u nás se podaří jen opravdu vyjímečně přivést rostliny k plodnosti a to po dlouhých letech -15 i více let plody ovšem nic moc i když vyjimka potvrzuje pravidlo.    
Citrusy se dají roubovat na podnože vlastního rodu Citrus a dalších příbuzných rodů - rod Fortunela – kumquaty, rod Eremocitrus – „australák“, rod Poncirus , rod Clymenia , rod Microcitrus. Vhodnost a vlastnosti jednotlivých podnoží rozebereme následně.

     
           JAK BY MĚLA VYPADAT PODNOŽ  NA ÚSPĚŠNÉ PŘEROUBOVÁNÍ.  
.
 A)  Síla kmínku by měla být minimálně 5mm - 10cm nad zeminou, popřípadě silnější a výší kmínek-jen  lépe, čím větší a vzrostlá podnož- lepší výsledek štěpování. Přeroubovával jsem úspěšně i stromy 10 roků staré kmen 10cm průměr, koruna 1m průměr.                           
B)  Podnož by měla být „v míze“, to je v začínajícím růstu-narašené pupeny - mladé výhonky měkké do  délky cca.10cm. Maximálně v růstové periodě - neukončený růst - mladé dosud nezvětšené lístky.               
C)  Rostlina dostatečně vlhká -  né přemokřená zdravé zelené listy svědčící o uspěšném pěstování.
D)  ROSTLINA BEZ HMYZÍCH ŠKŮDCŮ, BEZ CHOROB A FYZIOLOGICKÝCH PORUCH - NEDOSTATKY  VÝŽIVY A PĚSTOVÁNÍ – SUBSTRÁT – ZÁVLAHA –TEPLOTA – SVĚTLO - PŮDNÍ VZDUCH.                           
 E)  Rozmyslet si předem co budeme s rostlinou dělat po naštěpování - kde ji budeme pěstovat jaké ji poskytneme podmínky k úspěšnému ujmutí a růstu, nedoufat v zázraky - afinitra srůstnost v některých případech nefunguje. Jak říkam já jsou roubuvzdorné - u jédné rostliny po 10 přeroubování jsem to vzdal.                         
 F)  Označit rostlinu jmenovkou kde roubující doplní ůdaje /podnož/odrůda naroubovaná/datum/jméno/.
 G) Nepřenášet rostliny k roubování za mrazu,ochrana rostlin proti prochladnutí,teplotní šoky.                        
 H)  Smiřit se faktem že rostlina po přeroubování stratí čast- až většinu svého obrostu(korunku,větve,atd.).
Ostatní najdete v mém článku na našem webu ÚSPĚŠNÉ DOPĚSTOVÁNÍ ŠTĚPOVANCŮ. 
   
            PODNOŽE A JEJICH VHODNOST.      

                                  
C.aurantium L.BIGARADIE tzv.hořký sevilský pomerač - vzrůstná, vhodná, vyhovující srůstnost,plastická,snaší přemokření i přisušek, mrazuodolná do –7 st.C mnou neověřeno.Příznivě ovlivňuje vlastnosti plodů. Mnoho klonů , dobře klíčivá semena.                                          
C.clementíne TAN. MANDARINA na plantážích použivaná podnož celkem často, pro naše podmínky  nevhodná, poze rouby vlastnich klonů - odrůd.
C.deliciosa TAN.-C.unshiu - C.sunki MANDARINY -  nevhodné podnože špatná afinita-srůstnost roubů zakrslý růst,špatný kořenový systém. 
Mandarina EMPEROR vyjimka potvrzujicí pravidlo,velmi dobrý kořenový systém,výborná afinita,nedostupná semena.   
C.reshni HORT.CLEOPATRA MANDARINA dobrý kořenový systém,uspokojivá vzrůstnost - tvar,afinita velmi  dobrá-mandariny, pomeranče. Snáší vápno v substrátu, přísušek.kladně ovlivnuji kvalitu plodů a plodnost. Velmi vhodná do bytu tepléjší zimování--nedostupnost semen.  
C.limetta RISSO limeta údajně vhodná podnož příznivě ovlivnujicí plody, zákrskový růst.Neodzkoušeno.
C.grandis L.POMELO- SWET vhodná podnož, obrovská vzůstnost, celoroční teplo-tropy, dobrá afinita, negativně ovlivnuje vlastnosti plodů. Neověřeno vše.
C.limonia RANGPUR oranžový kyseloplodý, slabší kořenový systém, nejvhodnější pro bytové pěstování,brzká plodnost, kvalitní  plody, jde úspěšně řízkovat. OTAHAITE žlutoplodý platí stejné jak u rangpůru.
C.limon BURM. CITRONÍKY vrůstná podnož, horší kvalita plodů, výborná afinita všemi citrusy, krátkověkost, úspěšné řízkování, dostupnost semen.
C.madurensis CALAMONDIN afinita dobrá, plody horší kvality, zákrslý vzrůst,krátkověkost.
C.medica - L.CEDRÁTY výborná afinita, obrovská vzrůstnost, horší plody, výhoda-teplejší zimování, řízkovatelnost. Většina citrusů které jsou v prodeji v různých supermárketech je na této podnoži.
C.paradisi MACF.GREPFRUIT velký vzrůst, dobrá afinita, plasticita podmínek, špatná kvalita plodů a plodnost,negativní zraní opad plodů.
C.sinensis OSBECK. POMERANČOVNÍK NEJLEPŠÍ PODNOŽ PRO NAŠE PODMÍNKY. Vynikajicí afinita se všemi citrusy kromě kumquatu. Výborná kvalita, velikost plodů, plodnost, vzrůst. Horší kořenový systém, nesnáší přísušek, slušná chladuvzdornost. Možnost teplejšího zimování. /Pozn. red.: Pozor na přemokření – hrozí hniloba kořenového systému/
C.volkamerian TAN. VOLKAMERIANA vynikajíci podnož, vzůrst, plodnost, velikost výborná. Afinita velmi dobrá, chladuodolnost výborná –5 st.C. Horší dostupnost semen.
Poncirus trifoliata CITRONEČNÍK TROJČETNÝ  nejlepší podnož pro studené zimování.Zakrsle rostoucí mrazuvzdorná do –22 st.C - narobované odrůdy C.unshiu do -6 st.C. Dlouhověkost rostlin, kvalita plodů výborná brzká a vynikající plodnost. Dostupnost semen avšak nutnost chladného zimování do 8 st.C minimálně 6 týdnů, lépe 3 měsíce.
CITRUMELA -  kříženci Poncirus trifoliata x C.paradisi ,,SWINGLE" ,,SACATON" ,,T 605" a jiné. Vynikajíci podnož PLASTICKÁ MÁ NEJOBLÍBENĚJŠÍ , vynikajíci afinita se všemi citrusy a příbuznými druhy.
(Fortunely,Austaláky) snáší teplešjši zimování do 15 st.C , vzrůstnost, plodnost, kvalita plodů, odolnost k přísušku i přemokření výborná. Řízkovatelnost , dostupnost semen taktéž.  
CITRANŽE - kříženci Poncirus trifoliata x C.sinensis ,,TROYER" ,,CARIZO" ,,BENTON" a jiné - výborná podnož , vynikajíci afinita, velké a kvalitní plody, stromy dlouhověké, plodné, vzrůstné. Možnost řízkvání-horší kořeny. Semena dostupná.
ORTANIQUE" ,,MANDORA" a jiné hybridy vydávané za mandaryny¨-,,Tangory" mandaryna x pomeranč - udajně přijatelné podnože, semena dostupná. Neověřeno.
        
Existuje spousta dalšich podnoží ale pro nás nedostupných anebo nemajících praktický význam. Takže sem je zde neuvedl, bylo by to na další dvě strany.